< powrót

Piłki do piłki ręcznej - rodzaje piłek, rozmiary i waga

1 rok temu | 11.04.2023, 14:34 Piłki do piłki ręcznej - rodzaje piłek, rozmiary i waga

Piłka ręczna to dyscyplina, w której Polska odniosła sporo sukcesów. Sprawdź, jakiej piłki potrzebujesz, aby grać w szczypiorniaka. Poznaj szczegóły!

Piłki do gry w piłkę ręczną - rodzaje piłek, rozmiary i waga

Popularny szczypiorniak zaczął się w Polsce cieszyć większym zainteresowaniem, kiedy nasza reprezentacja zaczęła odnosić sukcesy na arenie międzynarodowej. Mamy również zespoły, które osiągają znakomite wyniki w rozgrywkach europejskich. Piłka do piłki ręcznej nie może być taka sama jak do innych sportów. Przepisy jasno określają, jakie ma mieć wymiary.

Piłka do piłki ręcznej - jaka powinna być?

Zanim zdecydujesz się na produkt określonej marki, sprawdź, co ma znaczenie przy wyborze. Po pierwsze zapewne zależy Ci, aby produkt był wytrzymały, a do tego jeszcze elastyczny. W takim razie dobrym wyborem jest piłka lateksowa, która przy okazji zapewnia doskonałe odbicie. Elastyczność powoduje, że nie będzie się odkształcać. Dzięki solidnej dętce piłka powinna posłużyć przez lata. Kolejna kwestia to jej osłona, która może być wykonana z różnych surowców. Przeważnie są to materiały syntetyczne i prawdziwa skóra, ale mogą być inne. Oczywiście w tym przypadku również ogromne znaczenie ma wytrzymałość tego rozwiązania, gdyż od niej zależy odporność na uszkodzenia mechaniczne. Istotna jest także elastyczność. Piłka do szczypiorniaka musi też być łatwa do utrzymania w ręku. Jeśli jej powłoka jest śliska czy błyszcząca, to może sprawiać problemy.

Optymalnym wyborem jest piłka skórzana, która będzie się dobrze dopasowywać do dłoni. Wiąże się z dużym wydatkiem w stosunku do innych produktów tego typu, ale odwdzięczy się trwałością i przyjemnością z gry. Jeśli piłka wciąż wypada z rąk, to prowadzi do irytacji, a nie przyjemnej rozgrywki. Oczywiście z czasem się ściera, ale możesz oddalić moment jej nieprzydatności, jeśli wybierzesz piłkę z osłoną syntetyczną.

Lepiej postawić na jakościowe rozwiązanie. Profesjonalna piłka spowoduje, że po prostu będziesz czerpać więcej przyjemności z gry.

Rozmiary piłek do piłki ręcznej

Tak jak w innych dyscyplinach, również w tej dostępne są piłki różnej wielkości. Wyróżnia się 4 rodzaje, dostosowane do graczy w różnym wieku. Należą do nich rozmiary:

  • 0 - w tym przypadku nie są określone żadne standardy, a piłka jest przeznaczona dla dzieci do 8. roku życia; idealna do zabawy;
  • 1 - piłka do ręcznej rozmiar 1 musi mieć określone parametry; po pierwsze jej obwód wynosi od 50 do 52 cm, waga od 290 do 330 g.; są przeznaczone dla chłopców mających od 8 do 12 lat oraz dziewcząt w wieku od 8 do 14 lat;
  • 2 - w tym przypadku obwód powinien wynosić od 54 do 56 cm, a waga pomiędzy 325 a 375 g; z takich piłek korzystają chłopcy, którzy mają od 12 do 16 lat i dziewczyny powyżej 14 lat;
  • 3 - to już piłka dla drużyn męskich, a także chłopców powyżej 16. roku życia; jej obwód musi mieć od 58 do 60 centymetrów, a waga wynosić od 425 do 475 gramów.

To nie oznacza, że jeśli chcesz grać w piłkę ręczną z przyjaciółmi, amatorsko i dla zabawy, musisz mieć akurat takie. Odpowiedni rozmiar to ten, który zapewnia Wam przyjemność z gry. Dlatego optymalnie postaw na piłki większe niż wynika z powyższego opisu.

Piłka ręczna wymagana w rozgrywkach

Związek Piłki Ręcznej w Polsce publikuje informacje o parametrach piłki, której można używać w czasie profesjonalnych meczów ligowych. Jeśli chodzi o zastosowanie pod względem rozmiarów, to wytyczne są identyczne jak powyższe. Ponadto piłka może być skórzana lub mieć powłokę z materiału syntetycznego. Nie może być śliska ani błyszcząca. Do rozgrywanych meczów muszą być przygotowane co najmniej dwie piłki. W przypadku turniejów międzynarodowych mogą obowiązywać inne wymagania.

Dostosowanie piłki do graczy

Wybierając piłkę do gry w piłkę ręczną, możesz się kierować powyższymi zasadami, ale nie musisz. Kluczowe, aby gracz był w stanie łatwo chwytać ją, trzymać, ma mu nie wypadać z rąk. Ważny jest odpowiednio kulisty kształt, a ciśnienie w piłce ma wynosić 0,6 bar. Może optymalny będzie rozmiar 3, a może inny. W przypadku profesjonalnych rozgrywek odpowiednie dopasowanie jest obowiązkowe, ale nie przy rozgrywkach amatorskich. Jeśli piłkę kupujesz w sprawdzonym, znanym sklepie, jak Decathlon, to masz pewność, że do Twoich rąk trafi produkt certyfikowany. Co oznacza taki certyfikat? Że piłka została dokładnie sprawdzona, wykonano wiele pomiarów i produkt spełnia wymagania. Do sprawdzonych producentów takich rzeczy zaliczamy marki Select, Atorka, Vita Sport czy NO10.

Kupując piłkę, warto nastawić się na jakość. Solidny produkt wystarczy na nawet wiele lat gry amatorskiej, o ile tylko będziesz korzystać z niego zgodnie z zaleceniami, na odpowiedniej nawierzchni.