< powrót

Jak długo trwa mecz piłki ręcznej? Co powinieneś wiedzieć?

1 rok temu | 11.04.2023, 14:38 Jak długo trwa mecz piłki ręcznej? Co powinieneś wiedzieć?

Interesuje Cię szczypiorniak? Sprawdź, ile trwa mecz piłki ręcznej. Czy sędzia może przedłużyć rozgrywkę i czy czas gry jest przerywany? Poznaj odpowiedzi!

Mecz piłki ręcznej - ile trwa i od czego zależy czas gry?

Sukcesy polskich zespołów w rozgrywkach klubowych, a także wyniki reprezentacji przyczyniły się do tego, że szczypiorniak zaczął być częściej pokazywany w telewizji i wzrosła popularność tego sportu. W dalszym ciągu jednak w porównaniu do piłki nożnej jest on niszowy. W Związku Piłki Ręcznej w Polsce zarejestrowanych jest blisko 20 tys. zawodników i ponad 400 klubów. Oczywiście w piłkę ręczną możesz grać całkowicie amatorsko. Ile powinien trwać mecz? Czy istnieje coś takiego jak dogrywka? Czy czas jest wstrzymywany w czasie przerw w grze? Sprawdź to z nami!

Ile trwa standardowy mecz piłki ręcznej?

Tak jak w piłce nożnej, również w szczypiorniaku czas gry podzielony jest na połowy. W sumie mecz trwa 60 minut. Po pierwszych 30 minutach arbiter wstrzymuje grę i rozpoczyna się przerwa. Trwa krócej niż np. w piłce nożnej, bo 10 minut. To czas, który zawodnicy wykorzystują na ustalenie taktyki, trener może zasugerować, co gracze powinni zmienić w założeniach. Poza tym przerwa stanowi chwilę na odpoczynek. Zatem po jej uwzględnieniu mecz powinien się zakończyć po około 70 minutach. Poza tym w czasie gry w różnych sytuacjach czas jest zatrzymywany, zatem ostatecznie rozgrywka może zająć znacznie dłużej. Wszystko zależy od płynności wydarzeń na boisku.

Ile trwa mecz piłki ręcznej juniorów?

W przypadku młodszych graczy obowiązuje krótszy czas, mianowicie mecz trwa 50 minut. Składa się z dwóch równych części po 25 minut. Między nimi ma miejsce przerwa. Zarówno w meczu dorosłych, jak i juniorów po tej przerwie dochodzi do zmiany stron boiska. Oczywiście rozgrywka zaczyna się i kończy na sygnał sędziego.

Kiedy dochodzi do zatrzymania czasu w piłce ręcznej?

Kiedy trwa mecz piłki nożnej, to nie dochodzi do wstrzymania czasu. Dodatkowe minuty są doliczane dopiero po upłynięciu regulaminowych 90. W przypadku szczypiorniaka wygląda to inaczej, mianowicie wraz z zatrzymaniem gry wstrzymywany jest również czas. Dzieje się tak, kiedy piłka przekroczy linię boczną, sędzia zauważy faul (odgwiżdże rzut wolny lub rzut karny), zawodnik popełni błąd - złamie zasady gry. Kolejną przyczyną przerwy jest niezachowanie zasady odległości trzech metrów w czasie wznowienia. Sędzia czuwa nad zatrzymywaniem gry, dzięki czemu faktycznie zawodnicy grają mniej więcej przez 60 minut. Mecz piłki ręcznej przeważnie ogólnie zajmuje 70-80 minut, ale wielu uważa, że to uczciwsze rozliczanie czasu gry.

To powoduje, że w piłce ręcznej znaczenie mają nawet sekundy. Doskonałym przykładem jest słynny mecz z 2009 roku, kiedy polska reprezentacja pokonała Norwegię 31:30. Na 15 sekund przed końcem gry piłka należała do naszych rywali, którzy wznawiali rozgrywkę. Tablica wyświetlała remis. Polakom udało się przejąć piłkę i wrzucić do pustej bramki. To jeden z najczęściej wspominanych w Polsce meczów piłki ręcznej w historii.

Przerwy na żądanie w meczu piłki ręcznej

W trakcie gry w piłkę ręczną, w oficjalnych meczach, trener ma prawo do przerwy na żądanie. W sumie ma do dyspozycji 3 przerwy w czasie meczu, przy czym 2 razy w pierwszej połowie i 1 w drugiej. Jeśli nie zdecyduje się na skorzystanie z dwóch w pierwszej połowie, to wtedy ma prawo do dwóch w drugiej. Jeśli chodzi o obowiązujące zasady, to nie może korzystać z czasu na żądanie jeden po drugim, a w ostatnich 5 minutach może się o niego ubiegać tylko raz. Drużyny mają wtedy minutę wolnego od gry.

Dogrywka w piłce ręcznej

W szczypiorniaku może dojść do dogrywki. Wtedy mecz piłki ręcznej trwa często jeszcze dłużej ze względu na doliczony czas gry. Kiedy może do tego dojść? Remis jest dopuszczalny, ale dochodzi do niego rzadko, a jeśli już, to mecz może się skończyć takim wynikiem w przypadku rozgrywek ligowych lub grupowych w pucharach, tzn. wyłonienie zwycięzcy nie jest konieczne. W takim przypadku obie drużyny otrzymują po 1 punkcie. Jednak nie zawsze mecz może się zakończyć remisem. Kiedy dwie drużyny rywalizują o przejście do kolejnej rundy, np. w mistrzostwach Europy, grają w ćwierćfinale lub półfinale, to trzeba wyłonić zwycięzcę. Co jeśli w regulaminowym czasie padł remis?

Wtedy gwizdek sędziego sygnalizuje 60 minut rozgrywki, ale to nie koniec. Kiedy upłynie 5 minut, rozpoczyna się dogrywka. Zawodnicy wracają na boisko i będą dalej rozgrywać mecz - 2 razy po 5 minut, a pomiędzy połowami dojdzie do minutowej przerwy. W tym czasie obowiązują te same zasady, co standardowo. Jeśli dogrywka nie przyniesie rozstrzygnięcia, wtedy ponownie rozgrywana jest taka sama - 2 razy po 5 minut z minutową przerwą. W przypadku gdy wtedy również nie uda się rozstrzygnąć rywalizacji, zwycięzca jest wyłaniany zgodnie z regulaminem danych rozgrywek. Mogą to być rzuty karne, ale nie muszą.

Jak zatem widzisz, mecz na pewno nie zajmie 60 minut, a co najmniej ponad 70. W przypadku rozgrywek, w których trzeba wyłonić zwycięzcę, będzie to jeszcze więcej czasu, o ile padnie remis.

Ile czasu trwa wykluczenie zawodnika w piłce ręcznej?

Drużyna, która gra niezgodnie z przepisami, dopuszcza się fauli, musi się liczyć z ryzykiem utraty zawodnika i rozgrywania meczu w osłabieniu. Pierwszym upomnieniem dla szczypiornisty jest żółta kartka. Jeśli otrzyma drugą, to jest jednoznaczne z opuszczeniem boiska na 2 minuty. W tym czasie drużyna gra w osłabieniu. Po 2 minutach gracz może wrócić. Przy trzecim wykluczeniu zawodnik otrzymuje czerwoną kartkę i nie może wrócić na boisko.

Czy przerwy w meczach piłki ręcznej to norma?

Częste wstrzymywanie biegnącego czasu przez sędziego jest normalne w szczypiorniaku. Rozgrywka toczy się głównie w okolicy pola bramkowego, gdzie bramkarz pilnuje, aby piłka nie wpadła do siatki. Często musi interweniować. To dyscyplina bardzo kontaktowa, często dochodzi do fauli, ale zasady gry w piłkę ręczną obejmują kary, więc z czasem zawodnicy muszą się ograniczać. Sędziowie wstrzymują mecz nie tylko przez przewinienia, ale także ze względu na pasywną grę, kiedy widzą, że zawodnicy mają duże posiadanie piłki, ale nie widać zamiaru oddania rzutu na bramkę przeciwnika. To kolejna zasada, która pokazuje, jak dynamiczna to rozgrywka, ile się w niej dzieje i że nie ma w niej czasu na powolność. Zawodnik z pola musi się cały czas ruszać, być bardzo aktywny.

Zapraszamy do regularnego czytania naszego bloga. Zarówno gracze, jak i kibice piłki ręcznej znajdą tu aktualności, przydatne informacje i poradniki, które pomogą np. skompletować odpowiedni strój do gry lub podpowiedzą jak właściwie trenować i o czym pamiętać!